یادداشتکدخبر : 22994


تعطیلات زمستانی کافی نیستقطع به یقین، تعطیلات زمستانی نمی‌تواند راه‌حلی برای کاهش آلودگی هوا باشد و برای حل این بحران احتیاج به طرح‌های کارآمدتری داریم. نباید فراموش کنیم که هنوز با استاندارد‌های سلامت دانش‌آموزان و نظام‌های مدرن آموزش‌وپرورش فاصله زیادی داریم.سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۶:۲۰ --
تعداد بازدید: 245 بازدید

 بعد از تشدید آلودگی هوا در کشور و افزایش خطراتی که برای سلامت دانش‌آموزان به‌وجود آمده، طرح تعطیلات زمستانی، به نظر برخی کارشناسان می‌تواند دانش‌آموزان را از خطرات احتمالی نجات دهد ولی پیش از اینکه این طرح به شکل لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه داده شود باید تحقیقات بیشتری برای مشخص‌کردن مدت تعطیلی انجام شود و اینکه آیا این تعطیلات می‌تواند درشرایطی‌که اکثر کلانشهرهای ما از آلودگی هوا رنج می‌برند تاثیرگذار باشد یا خیر. در بسیاری از کشور‌های جهان، تعطیلات بلندمدت تابستان به نوعی منسوخ شده و این تعطیلات بلندمدت را در بین فصول سرد سال تقسیم کرده‌اند. ما در ایران با توجه به امکاناتی که در کلاس‌های درس و مدارس داریم می‌توانیم شاهد چنین تصمیماتی باشیم؟
سیستم گرمایشی در مدارس ما بهتر از سیستم‌های سرمایشی است و در دورافتاده‌ترین مدارس کشور هم می‌توانیم بخاری بیابیم ولی در مقابل می‌بینیم که حتی در بسیاری از مدارس کشور نمی‌توانیم جزیی‌ترین وسایل سرمایشی مانند پنکه را یافت. اگر می‌خواهیم تعطیلات زمستانی داشته باشیم و تحصیلات را در فصل گرم سال افزایش دهیم ابتدا باید به فکر وسایل سرمایشی باشیم که درحال‌حاضر از این نظر کمبودهای بسیاری داریم.
چندی پیش درمورد الگوهای مبارزه با آلودگی هوا در کشورهای پیشرو در آموزش و تربیت را مطالعه می‌کردم؛ برخی کشورها به سیستم آموزشی خود دست نزده بودند و با توجه به اینکه تعطیلات‌شان در بین فصول سال تقسیم‌بندی شده برای جلوگیری از آسیب‌دیدن سلامت دانش‌آموزان در شهرهای آلوده، تاسیسات تهویه هوا استفاده می‌کنند و در راه رفت‌وآمد دانش‌آموزان هم با فرهنگسازی و… به دانش‌آموزان یاد داده‌اند که از ماسک‌های استاندارد استفاده کنند. فقط دانش‌آموزان چند کلانشهر کشور از آلودگی هوا رنج می‌برند که نه‌تنها باید فکری برای تعطیلات زمستانی آنها کنند بلکه باید به نوعی فرهنگسازی‌ها را انجام دهند زیرا آلودگی هوا همواره در کلانشهرها وجود خواهد داشت و با یک ماه تعطیلی هم نمی‌توان شاهد کاهش آن شد. نظام آموزش‌وپرورش ایران به نوعی متمرکز است که باید از این وضعیت خارج و به صورتی تصمیم‌گیری شود که هر اقلیم و هر منطقه به‌صورت جداگانه برای روند تحصیلات و موضوعاتی مانند تعطیلات زمستانی تصمیم‌گیری کنند دراین‌باره هم که درحال‌حاضر نمی‌توان به‌سرعت انجام داد. قطع به یقین، تعطیلات زمستانی نمی‌تواند راه‌حلی برای کاهش آلودگی هوا باشد و برای حل این بحران احتیاج به طرح‌های کارآمدتری داریم. نباید فراموش کنیم که هنوز با استاندارد‌های سلامت دانش‌آموزان و نظام‌های مدرن آموزش‌وپرورش فاصله زیادی داریم. ۲۰۰ میلیارد تومان بابت در اختیار قراردادن شیر به دانش‌آموزان تخصیص داده شده که به نوعی این طرح به‌طور کامل فراموش شده است. برای اهمیت‌دادن به سلامت دانش‌آموزان باید مطالعات بیشتر و فعالیت‌های اجرایی باتداومی داشته باشیم، نه‌اینکه با مطرح‌کردن طرح‌هایی مانند تعطیلات زمستانی، صورت‌مسئله را پاک کنیم. آلودگی هوا در کلانشهرها نه‌تنها سلامت دانش‌آموزان را در خطر قرار داده بلکه مردم و شهروندان هم در معرض این آسیب‌ها قرار دارند. بهتر است برای حل بحران آلودگی هوا در کلانشهرها فکر اساسی کنیم.

 

وقایع اتفاقیه

یادداشت ها، مقالات و پیام های خود را جهت انتشار در پایگاه خبری معلم ایرانی، به آدرس iranimoallem@gmail.com ارسال بفرمایید.
Share

دیدگاه شما