کد خبر : 16500
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ تیر ۱۳۹۶ - ۷:۲۶
584 بازدید بازدید

تحلیلی بر گفتار اخیر وزیر آموزش و پرورش

تحلیلی بر گفتار اخیر وزیر آموزش و پرورش

معلمانی که حکم باغبانانی را دارند خسته از وعده های توخالی گذشته و غرق در مشکلات امروز خود. باغبانانی که اغلب حتی ابزار لازم برای باغبانی را ندارند. انتظار معجزه داشتن از چنین باغ و چنین باغبانی دور از عرف معمول است/ چطور می شود این آمار ۴۰ نفر دانش آموز به ازای هر یک معلم و یک کلاس را تغییر داد بدون آنکه که منجر به افزایش سقف هزینه ها نشود/ هنوز از نفوذ شدید نمایندگان مجلس و افراد وابسته به وابسته سالاری در مجموعه خود خبر ندارید ! در کل مجموعه آموزش و پرورش چیزی به نام سیر نزولی نداریم/ اجرای اکثرا جشنواره ها اجباری و الزامی است و رتبه مدارس و مدیران با اجرای همین جشنواره ها تعیین می شود، بودجه که برای اجرای آنها داده نمی شود ، از دانش آموزان هم که گرفتن هر گونه وجه تخلف محرز است. پس تکلیف چیست/ چرا فرهنگیان با بیشترین تعداد کارمند دولت بانک مستقل خود را ندارند؟ چرا فرهنگیان هیچ وام مسکنی در طی ۳۰ سال دوران خدمت خود ندارند

در این چند سطر بنا بر آن است که تحلیلی بر گفتار وزیر محترم آموزش و پرورش داشته باشم. امید است این نوشتار تشریح کننده و یاری رسان به کل مجموعه آموزشی و پرورشی کشور باشد چرا که، تا زمانی تحول در معنای عملی و عینی در این بخش رخ ندهد در سایر موارد اجتماعی ،فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی شاهد تغییر مثبت و سازنده برای اعتلای فرزندان این مرز و بوم نخواهیم بود.
خدمت جناب وزیر محترم آموزش و پرورش
در آخرین سخنرانی خود بیان کرده اید که لازم است تک تک معلمان و کادر مدرسه در نقش یک مشاور یا مربی تربیتی، ساحت های تربیتی را محقق سازند.
مثل اغلب مدارس امروز ما، حکم زمین های نیمه خشک و نیمه بایری است که اگر دانش آموزان آن را نهال های، جوان با بهترین کیفیت فرض کنیم با معلمانی روبه رو هستند که حکم باغبانانی را دارند خسته از وعده های توخالی گذشته و غرق در مشکلات امروز خود. باغبانانی که اغلب حتی ابزار لازم برای باغبانی را ندارند. انتظار معجزه داشتن از چنین باغ و چنین باغبانی دور از عرف معمول است.
فرموده اید:
” اگر در انتخاب مدیران مدارس نهایت دقت به عمل آید، می توان اطمینان حاصل کرد که تمامی برنامه های مدرسه، طبق سند تحول به پیش می رود. ”
مدیرانی که در پرداخت قبوض مدارس خود مانده اند. مدیرانی که کلاس های درسشان در بیشتر مناطق میز و نیمکت درست و حسابی ندارد. چطور و چگونه سندی را اجراء کنند که پشتوانه مالی برای اهداف اجرایی خود (مانند تجهیز مدارس به سیستم های هوشمند و استفاده از روش های نوین تدریس ) را ندارد. البته جنابعالی قبلا نیز عنوان کردید امسال رقم اختصاص یافته به سرانه مدارس تقریبا صفر بود و مدیران مدارس با همکاری خانواده ها هزینه های جاری را تامین کردند.(!)
فرموده اید :
” تغییر در آمار کلاس ها یا ساختار های آموزشی باید به گونه‌ای باشد که منجر به افزایش سقف هزینه ها نشود. ”
این مورد دیگر از عجایب خلقت است بفرمایید آخر چگونه این معما را حل کنیم؟
فرض کنیم شهر الف ۱۰ مدرسه متوسطه دخترانه رشته تجربی دارد. تعداد کلاس های این شهر نیز ۱۰۰ کلاس درس هستند. تعداد دانش آموزان دختر متوسطه شهر نیز ۴ هزار نفر است و تعداد معلمان نیز ۱۰۰نفر. حال شما بفرمایید چطور می شود این آمار ۴۰ نفر دانش آموز به ازای هر یک معلم و یک کلاس را تغییر داد بدون آنکه که منجر به افزایش سقف هزینه ها نشود؟
حل این مشکل ساختاری بدون هزینه کردن مگر امکان پذیر است؟ شهری که باید ۲۰ مدرسه و ۲۰۰ کلاس درس و ۲۰۰ معلم متوسطه دخترانه داشته باشد تا به استاندارد ۲۰ تا ۲۵ نفر دانش آموز(طبق گفته های قبلی خود شما) در هر کلاس درس برسد چطور بدون هیچ هزینه ی مشکلش حل شود؟
فرموده اید:
” شایسته است مدیران کل آموزش و پرورش نسبت به شناسایی و به کارگیری نیروهای جوان و متخصص در سطوح مختلف مدیریتی بدنه دولت اقدام کنند و آنها را برای مدیریت کلان کشور در آینده آماده سازند. ”
جناب وزیر سلام علیکم!
پس هنوز از نفوذ شدید نمایندگان مجلس و افراد وابسته به وابسته سالاری در مجموعه خود خبر ندارید ! در کل مجموعه آموزش و پرورش چیزی به نام سیر نزولی نداریم ؛ افراد موجود در مجموعه فقط سیر صعودی را طی می کنند و البته حضور فرد خارج از مجموعه، غیر دوستان و نزدیکان نیز هم بسیار کم داریم که اگر غیر از این بود ضابطه مندی برای این بخش تعریف می شد. چطور است اشخاصی با سوابق بسیار کم از مجموعه سازمانی و حتی وزارتی سر در می آورد و معلم یا مدیر مدرسه ی توانمند تا آخر عمر خود پای تابلو کلاس و یا درمدرسه خود باقی می ماند که می ماند!
فرموده اید:
” گاه مشاهده می شود، از مدرسه ای خواسته شده فلان جشنواره را اجرا کند، اعتقاد بنده این است که مدرسه حق ندارد از سرانه دانش آموزان برای برنامه های این چنینی هزینه کند، این کار شرعاً و عرفاً اشکال دارد. ”
جناب وزیر !

اجرای اکثرا جشنواره ها اجباری و الزامی است و رتبه مدارس و مدیران با اجرای همین جشنواره ها تعیین می شود، بودجه که برای اجرای آنها داده نمی شود ، از دانش آموزان هم که گرفتن هر گونه وجه تخلف محرز است. پس تکلیف چیست؟
فرموده اید:
” اختیار وزیر در هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان باید کمتر شود و وزیر اقتصاد یا نماینده وی ، رئیس سازمان برنامه و بودجه یا نماینده وی ، همچنین ۳ نفر از معلمان به نمایندگی از جامعه معلمان در هیئت امنای صندوق عضو گردند که البته موارد مذکور، به تایید دولت بستگی دارد. ”
این بخش از صحبت های جنابعالی بسیار خوب است. اما چرا فرهنگیان با بیشترین تعداد کارمند دولت بانک مستقل خود را ندارند؟ چرا فرهنگیان هیچ وام مسکنی در طی ۳۰ سال دوران خدمت خود ندارند؟ موردی که اغلب کارمندان دولت از آن برخوردارند حتی اخیرا سقف آن برای کارمندان و هیئت علمی دانشگاهی کشور به ۱۵۰ میلیون تومان ارتقاء یافته است. چرا یک معلم بعد از ۲۰ و حتی ۳۰ سال خدمت یک سرپناه از خود ندارد؟ هدف از داشتن شغل معلمی از نظر بعد مادی چیست؟
فرموده اید:
” برای شناسایی و ارتقای شأن و منزلت آموزش و پرورش همه باید تلاش کنیم و با ارائه برنامه های رسانه‌ای ، مقالات و سخنرانی ها ، جایگاه آموزش و پرورش را در جامعه تشریح کنیم. ”
این بخش نیز کار خوبی است اما قبل از اجرای این همه موارد عظیم و شگرف پیشنهاد دارم یک کار ساده انجام دهید.
یک معلم را به عنوان خبرنگار رسانه ی، برای بیان مشکلات مدارس و فرهنگیان کشور در صدا و سیما تعیین کنید که حداقل جامعه دو میلیون نفری فرهنگیان و ۱۲ میلیون نفری دانش آموزان کشور صدای واقعی کوچکی در رسانه ملی داشته باشند .البته شخصی به انتخاب خود معلمان با اختیارات بالا دستی از طرف شخص وزیر، نه شخصی وابسته و ناکارآمد و بله چشم قربان گو به مجموعه های پایین دستی.
فرموده اید:
” در استان خراسان، یک مدرسه با کمترین امکانات موجود، سند تحول را در مدرسه اجرا کرده بود، این امر می تواند الگویی برای دیگر مدارس باشد تا با استفاده از ظرفیت های موجود ، اهداف سند تحول را محقق سازند. ”
لطف بفرمایید نام این مدرسه و معلمان آن را هم نیز اعلام کنید و فیلمی به صورت مستند از اقدامات و نحوه اجرای آنها در سایت وزارتی قرار دهید تا همه ما از تجربیات آنها بهرمند شویم.
در پایان ذکر این نکات بسیار مهم است تا چه میزان دانش آموزان ، فرهنگیان و کادر ادراری و وزارتی با بندهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش آشنایی دارند. سندی که در آن تاکید بر تجهیز مدارس آزمایشگاه ها ،کارگاه ها و وضعیت شبکه ملی اطلاعات شده است.
سندی که طبق بند تنوع بخشی به محیط های یادگیری آن باید در پایان برنامه ششم توسعه هر شهرستان موزه و نمایشگاه علم و فناوری برای دانش آموزان خود تاسیس کرده باشد.
سندی که بنا است باعث ایجاد محیط های یادگیری مانند: پژوهش سراها، اردوگاه ها، خانه های فرهنگ، کتابخانه های عمومی، نمایشگاه ها و موزه های تخصصی علوم و فناوری، مراکز کارآفرینی، ورزشگاه ها و سایر مراکز مشابه و برقراری تعامل اثر بخش مدارس با این محیط ها با رعایت اصل غنی سازی محیط مدرسه با همکاری دستگاه ها شود.

فایل پیوست چکیده ی از سند بنیادین تحول آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران.

 

منبع: صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

کاکتوسکده هنرستان کشاورزی جنت رشت تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب