یادداشتکدخبر : 25947


برگزاری امتحانات نهایی پایه یازدهم، بلوف یا حقیقت!؟در حالی که سیستم آموزشی جدید به ظاهر دارای نقشه راه (سند تحول بنیادین) است،اما سر درگمی، نا آشنایی مهره ها با وظایف، نبود رهبران راهبردی، عدم تناسب محتوای کُتُب درسی با موضوعات و اهداف طرح، نا آشنایی ادارات،مدارس،معلمان و خانواده ها با برنامه ها، کتابها،اسناد بالادستی (سند تحول،برنامه درس ملی،آیین نامه اجرایی،تعالی مدیریت مدرسه و…)به وضوح قابل درک و فهم است.یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۵ --
تعداد بازدید: 420 بازدید
برگزاری امتحانات نهایی پایه یازدهم
بلوف یا حقیقت!؟
با ورود سیستم آموزشی جدید (۶-۳-۳) به متوسطه دوم و پایان مقطع پیش دانشگاهی از سال تحصیلی آینده، به نظر میرسد که وزارت نشینان و متولیان آموزش و پرورش همچون گذشته کماکان در حال آزمون و خطا برای این سیستم بیمار و معیوب هستند..!
در حالی که سیستم آموزشی جدید به ظاهر دارای نقشه راه (سند تحول بنیادین) است،اما سر درگمی، نا آشنایی مهره ها با وظایف، نبود رهبران راهبردی، عدم تناسب محتوای کُتُب درسی با موضوعات و اهداف طرح، نا آشنایی ادارات،مدارس،معلمان و خانواده ها با برنامه ها، کتابها،اسناد بالادستی (سند تحول،برنامه درس ملی،آیین نامه اجرایی،تعالی مدیریت مدرسه و…)به وضوح قابل درک و فهم است.
در کنار همه این موارد و معایب، عدم توجه به عوامل انسانی بویژه معلمان. و مشکلات آنان(معیشت،آموزش،اعتماد و..) و نادیده گرفتن معضلات اجتماعی که گریبان گیر دانش آموزان و اولیا آنان است، باور عقیم بودن و ناکارآمدی اینگونه برنامه و طرح ها را بیشتر تقویت میکند.!
یکی از مباحث قابل ذکر در تایید مطالب فوق؛ موضوع امتحانان نهایی پایه یازدهم در برخی از دروس است که بنظر شتاب زاده و غیر منطقی میباشد.!
علاوه بر اشکالات تخصصی و اصولی که به این طرح وارد است،
برخی ایرادات اساسی (که در ذیل آمده است) اجرای این برنامه را بعید مینماید و بیشر یک شو و بلوف بنظر میرسد
– عدم آشنایی دانش آموزان و حتی معلمان با مباحث و سوالات کتاب ها.!
– کمبود زمان برای اطلاع رسانی و توجیه برنامه (بویژه برای والدین)
– هزینه بَر بودن و عدم امکانات سخت افزار و نرم افزاری کافی
– و مهمتر از همه نارضایتی معلمان و اجتناب در مشارکت (مراقبت و تصحیح) بعلت عدم پرداخت مطالبات گذشته و حق الزحمه!
امید است که اینبار با تدبیر و استفاده از نظرات معلمان و کارشناسان دلسوز، از وارد آمدن ضربه ای دیگر بر پیکر نحیف سیستم آموزشی جلوگیری شود.
نهاده‌ام به جگر داغ عشق و می‌ترسم
جگر نماند و این داغ بر جگر ماند …
 #طالب_آملی
 * فعال فرهنگی
یادداشت ها، مقالات و پیام های خود را جهت انتشار در پایگاه خبری معلم ایرانی، به آدرس iranimoallem@gmail.com ارسال بفرمایید.
Share

دیدگاه شما