یادداشتکدخبر : 16611


برای ابلاغ عناوین رشته های جدید، زمان لازم استمدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش گفت: زمانی که استانداردهای مهارتی تصویب و نیازسنجی ها انجام می شود برای اعلام عنوان هر رشته، زمان متفاوت است تلاش داریم پروسه تعیین رشته زودتر رخ دهد.دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۵:۲۵ --
تعداد بازدید: 311 بازدید

سید مصطفی آذرکیش در گفت و گو با خبرنگار آموزش و پرورش پانا، در پاسخ به این سوال که در شاخه کاردانش رشته جدید اضافه شده است؟ اظهار کرد: اضافه کردن رشته های جدید به شاخه کاردانش متناسب با نیاز بازار کار و به روز آوری رشته های موجود، در دستور کار است.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه در شاخه کاردانش حضور دستگاه های اجرایی، موسسات تولیدی و خدماتی، بخش های دولتی و غیردولتی را باهم داریم همواره تعامل برای ایجاد رشته های جدید وجود دارد.

مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: با سازمان فنی و حرفه ای کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان بورس اوراق بهادار، سازمان هواپیمایی کشوری و دستگاه ها و موسسات دیگر برای ایجاد رشته های جدید تعامل داریم.

نیازسنجی برای معرفی رشته های جدید

آذرکیش اضافه کرد: رشته های جدید هرساله در نشست ها و تعاملی که با دستگاه ها و بخش های دولتی و غیردولتی داریم شناسایی می شود و پس از طی مراحل اداری که شامل ارسال استاندارد مهارت توسط دستگاه اجرایی به وزارت آموزش و پرورش و اعلام نیاز آن در وزارت آموزش و پرورش نیز نیازسنجی اعلام شده بررسی می شود.

وی تصریح کرد: پس از آن، موضوع در چارچوب مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش از جمله برنامه درسی ملی قرار می گیرد و برای تصویب در کمیته برنامه درسی شاخه کاردانش شورای عالی آموزش و پرورش ارسال می شود پس از تصویب در آن کمیته مستقر در شورای عالی آموزش و پرورش، رشته های جدید اعلام می شود.

تعامل با دستگاه ها

وی عنوان کرد: اکنون تعاملاتی با وزارت جهاد کشاورزی در خصوص رشته های مختلف مورد نیاز با بازار کار، سازمان حفاظت از محیط زیست در عناوین رشته های متناسب، وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص رشته هایی که در کارخانه جات و شهرک های صنعتی وجود دارد، داریم.

مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش گفت: همکاری ما با وزارت ارشاد نیز در حوزه فرهنگ و هنر است همچنین با صنعت هواپیمایی کشوری در حال تعامل هستیم. تلاش می کنیم تعدادی از رشته های جدید را معرفی کنیم اما عناوین آن پس از تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش ابلاغ می شود.

بعد از تصویب استانداردهای مهارتی، عناوین رشته مشخص می شود

آذرکیش در پاسخ به این سوال که چه پروسه زمانی برای ابلاغ عناوین رشته های جدید طول می کشد؟ بیان کرد: زمانی که استانداردهای مهارتی تصویب و نیازسنجی ها انجام می شود برای اعلام عنوان هر رشته، زمان متفاوت است تلاش داریم پروسه تعیین رشته زودتر رخ دهد.

وی ادامه داد: تا امروز ۸ مجموعه از مجموع رشته های کاردانش به کشور اعلام شده این موضوع نشان دهنده این است که هر ۳ سال به طور میانگین یک مجموعه جدید از رشته ها به کشور ابلاغ می شود.

وی خاطرنشان کرد: در شاخه کاردانش به دلیل انعطاف در کنار ارائه و معرفی مجموعه جدید سالانه متناسب با نیاز بازار کار امکان تعریف رشته وجود دارد

یادداشت ها، مقالات و پیام های خود را جهت انتشار در پایگاه خبری معلم ایرانی، به آدرس iranimoallem@gmail.com ارسال بفرمایید.
Share

دیدگاه شما