یادداشتکدخبر : 20462


احتمال بازنگری طرح استخدام نیروهای حق التدریسیسرپرست دانشگاه فرهنگیان بر ضرورت بازنگری طرح استخدام نیروهای حق التدریسی در مجلس تاکید کرد و گفت: تصویب این طرح تبعات ناخوشایندی ایجاد خواهد کرد.سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۹:۰۴ --
تعداد بازدید: 1,277 بازدید

به گزارش ایسنا، دکتر مهرمحمدی به مصوبه اخیر حمایت شورای انقلاب فرهنگی از حقانیت دانشگاه فرهنگیان در امر تربیت معلم اشاره کرد و گفت: در خصوص طرح استخدام نیروهای حق التدریسی و آموزشگران نهضت سواد آموزی که در مجلس شورای اسلامی مطرح است و می تواند تبعات ناخوشایندی به همراه داشته باشد، اتخاذ موضوع سنجیده شورای عالی انقلاب فرهنگی این امید را می‌دهد که نمایندگان مجلس طرح کنونی را مورد بازنگری قرار دهند.

وی با بیان اینکه در شورای عالی انقلاب فرهنگی بر حقانیت، محوریت و اصالت دانشگاه فرهنگیان در حوزه تربیت معلم تاکید شده است، گفت: بر اساس قانون ششم توسعه هم تنها از طریق دانشگاه فرهنگیان افراد می توانند به عنوان معلم در آموزش و پرورش به خدمت گرفته شوند.

مهرمحمدی ادامه داد: تاکید بر این نقش محوری دانشگاه مسئولیت آن را بیشتر و سنگین تر خواهد کرد و برای عمل به این ماموریت سنگین و بسیار خطیر باید دانشگاه بیش از گذشته خود را بسازد و قد بکشد. این توسعه بیشتر باید در حوزه رشد علمی  و اعضای هیأت علمی تبلور و تجلی یابد.

وی تایید احکام اعضای هیئت علمی دانشگاه در وزارت علوم را در راستای بالنده شدن و قد کشیدن و توسعه دانشگاه برای ایفای نقش خطیر و ماموریت ملی که بر عهده دارد دانست و اظهار کرد: برگزاری نشست  با حضور تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه که احکام قطعی هیأت علمی آنها به تأیید وزارت علوم رسیده است نقطه عطفی برای دانشگاه در جهت برطرف شدن موانع جدی در مسیر توسعه و بالندگی آن است.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان در ادامه ابراز امیدواری کرد در ادامه نیز به برکت چنین اتفاقاتی شاهد نقاط عطف دیگری در توسعه دانشگاه باشیم و دانشگاه فرهنگیان به درجه و مرتبه‌ای که رهبر معظم انقلاب  اسلامی و نظام از آن انتظار دارند، برسد.

وی با بیان اینکه تبدیل وضعیت مدرسان به هیأت علمی، در عمل نشان داد که موضوع کاملا امری سهل است، خاطر نشان کرد: ابتدا به نظر می رسید بر اساس آنچه در اساسنامه دانشگاه به صراحت آمده، پس از  تبدیل این نهاد از مجتمع آموزش عالی به دانشگاه، تبدیل وضعیت مدرسان نیز باید بطور اتوماتیک اتفاق بیفتد که با ورود عملی به این عرصه، دشوار و ممتنع بودن آن احساس شد.

مهرمحمدی افزود: اگر بخواهیم  وزارت علوم را تنها با یک کلید واژه که تداعی کننده نام و شأن وزارت علوم و شخصیت حقوقی آن است توصیف کنیم، آن واژه هیئت علمی است که در این وزارتخانه از قداست و حساسیت ویژه ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه حیثیتی و هویتی بودن هیئت علمی در وزارت علوم موجب دشوار شدن و به درازا کشیدن تبدیل وضعیت شد، اظهار کرد: بر این اساس نمی‌توان انتظار داشت که وزارت علوم با تمام وجود در برابر تقاضای ما تمکین کند و به سرعت احکام تبدیل وضعیت به هیأت علمی را صادر کند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: در این راستا اگر چه آنچه مورد انتظار بود تامین نشد اما صدور دستورالعمل در پایان سال ۱۳۹۵  برای دانشگاه و ابلاغ آن توفیق و دستاورد خوبی بود.

مهرمحمدی با اشاره به اینکه پیگیری برخی پیشنهادهای متمم در دستورالعمل تبدیل وضعیت مدرسان ابلاغ شده است، خاطر نشان کرد: به موازات این حرکت همچنین دانشگاه تلاش می کند تا  از خدمات مدرسانی که ممکن است تبدیل وضعیت نشوند نیز بر اساس مصوبه هیات امنای دانشگاه بهره مند شود.

در ادامه این جلسه دارستانی، مدیر کل اداره منابع انسانی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص تبدیل وضعیت مدرسان، روند بررسی و ارسال پرونده های مشمول شرایط تبدیل وضعیت خاطر نشان کرد: پس از ابلاغ دستورالعمل تطبیق وضعیت مدرسان دانشگاه در اسفند ۹۵، شرایط درخواست، تبیین و طی فراخوانی اعلام شد.

وی افزود: از ۶۷۵ نفر اعضای کادر آموزشی دانشگاه پرونده ۵۵۰ نفر مشمول شرایط این دستور العمل تکمیل و پس از امتیاز دهی بررسی صلاحیت‌های علمی و عمومی با هماهنگی به هیئت مرکزی جذب وزارت علوم ارسال شد که از این میان ۴۸ پروند مورد تایید هیئت مرکزی جذب وزارت علوم قرار گرفت و احکام ۱۵ نفر ممهور ومورد تایید نهایی قرار گرفتند. همچنین تعداد ۱۹۰ پرونده متقاضیان برای تبدیل وضعیت به هیئت مرکزی جذب و پیگیری آنها برای تایید از سوی دانشگاه ارسال شده است.

یادداشت ها، مقالات و پیام های خود را جهت انتشار در پایگاه خبری معلم ایرانی، به آدرس iranimoallem@gmail.com ارسال بفرمایید.
Share

نظرات بازدید کنندگان

 1. ناشناس گفت:

  پیش دبستانی ها تا حالا ناکارآمد نبودند با استخدام نا کارآمد می شوند؟

 2. الهه گفت:

  تو اگر رفتی اونجا درس خواندی دانشگاه فرهنگیان ما اون موقع داشتیم به دانش اموزان درس میدادیم وکارمون عملی بوده. نه مثل شما بهتون دیکته شده تازه میخواهید دیکته شدهاتون عملی کنید ،ماهم درس خواندیم ولیسانس گرفتیم بیسواد که نیستیم بخواهیم درس بدیم

 3. معلم گفت:

  سلام معلم عزیزاین حرفونزنیدمن خودم معلم هستم خیلی ادم های دیگ باهزارتابدبختی دانشگاه رفتن هزینه خرج کردن شمانه دولتین نه خواموزش وپرورش درست نیس که این حرفوبزنیداگرخانواده های واقعاباهزینه گزافی خرج کردن ولسه بچهاشون ایناهم میتونندبرن دولتی سرکارهیچ وقت نون کسیروقطع نکنیدخداروخوش نمیادماهمه همکاریم اگرکسی دیگ به جمع مابیادخوشحال میشیم

 4. معلم حق التدریس گفت:

  سلام.کاش درحرفه ی معلمی گذشت وخوب دیدن راهمون طورکه به بچه ها آموزش میدادین خودتونم الگومیشدین.بنده معلم حق التدریس هستم باسه سال تدریس درمقطع ابتدایی و۱۳سال پیش دبستانی.اینطورکه شما فکرمیونیدنیست.ما ۱۶سال عمروجوانی مون رودادیم.حالا میگین استخدام ایناظلمه،درعجبم شماچه چیزی رو ظلم میدونین.ضمنا اکثرمامدرک کارشناسی وبالاتر ورشته ی مرتبط هستیم.

 5. حق التدریس گفت:

  جوابیه متن فوق، چرا زحمات این قشر را نمیگویید که بعضی از همکاران حق التدریس ۱۵ سال سابقه کاری دارند بدپن بیمه حقوق منصف باشید

 6. معلم گفت:

  سلام واسه چی حق ماهارو که باهزار زحمت ازمون استخدامی دادیم و هفت خان رستم راگزروندیم اجحاف میکنید و حق التدریسی هارو راحت بدون ازمون قبول میکنید این اصلااا انصاف نیست من به نمایندگی جمعی از همکاران رسمیکه حدوده۱۰۰۰نفر هستن که همگی یاازطریق دانشگاه فرهنگیان اومدیم یا باازمون نسبت به رسمی شدن نیروهای حق التدریسی اعتراض داریم لطف کنید این نیروها در مدارس غیرانتفاعی پخش بشن و از جوانان جویای کار که اینهمه زحمت کشیدن استخدام بعمل بیاورین

دیدگاه شما