کد خبر : 16519
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۶:۱۲
603 بازدید بازدید

آنچه در برنامه پرسشگر جمعه ۲۳ تیر ۹۶ گذشت

آنچه در برنامه پرسشگر جمعه ۲۳ تیر ۹۶ گذشت

یک نفر از هر کلاس ۳۰ نفره رشته تجربی «پزشک» می‌شود/ آموزش و پرورش در منگنه «الگوی توسعه متوازن» و «علاقه خانواده‌ها» گیر کرده است/ گلایه از صدا و سیما برای تبلیغ کلاس‌های رنگارنگ کنکور/ جای خالی اطلس مشاغل به شدت احساس می‌شود

یک نفر از هر کلاس ۳۰ نفره رشته تجربی «پزشک» می‌شود/ آموزش و پرورش در منگنه «الگوی توسعه متوازن» و «علاقه خانواده‌ها» گیر کرده است

 

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، مهدی فیض معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر، اظهار داشت:‌ ۹۸۰ هزار نفر مخاطب انتخاب رشته در پایه نهم هستند و در ۴ رشته نظری، ۴۱ رشته فنی‌ و حرفه‌ای و ۱۵۳ رشته کاردانش انتخاب رشته خواهند کرد.

وی افزود: در شاخه نظری، مسیر برای ورود به دانشگاه طراحی شده است و در شاخه فنی و حرفه‌ای طراحی به گونه‌ای صورت گرفته تا دانش‌آموز بدون نیاز به دانشگاه هم بتواند شغل مورد نظر خود را پیدا کند و در شاخه کار دانش با توجه به تنوع رشته و میزان کم دروس نظری، دانش‌آموز می‌تواند به راحتی بدون دانشگاه وارد بازار کار شود.

فیض با بیان اینکه در الگوی توسعه متوازن باید ۴۸ درصد دانش‌آموزان در شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش تحصیل کنند، ادامه داد: هم‌اکنون ۳۷ درصد از کل دانش‌آموزان در این دو شاخه تحصیل می‌کنند و بنا بر تکلیف برنامه ششم توسعه هر سال نزدیک به سه درصد باید به این میزان افزوده شود.

*هدایت تحصیلی چیزی نبود که تبدیل به بحران شود

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: علاقه دانش‌آموزان به رشته‌ها تحت تأثیر مسائل اجتماعی نوسان پیدا می‌کند؛ برای مثال با اجرای طرح تحول سلامت و افزایش حقوق پزشکان در بعضی مناطق شاهد علاقه ۷۰ درصدی دانش‌آموزان به خصوص در مناطق محروم به رشته تجربی بودیم.

وی با بیان اینکه دانش‌آموز و خانواده باید در رابطه با آینده رشته‌های مختلف آگاه شوند، گفت: امسال ۵۸۰ هزار نفر در رشته تجربی در آزمون ورودی شرکت کردند در حالی که از یک کلاس ۳۰ نفره رشته تجربی تنها یک نفر در رشته پزشکی در دانشگاه‌های آزاد و سراسری پذیرفته می‌شوند.

فیض عنوان کرد: شأن مجلس اجلّ از این است که در مورد برخی بخشنامه‌ها اظهارنظر کند البته ما تلاش داریم که امور مهم را در تعامل با مجلس پیش ببریم، اما سال گذشته مسئله هدایت تحصیلی چیزی نبود که تبدیل به بحران شود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت:‌ سال گذشته مسئله ساده‌ای که به راحتی می‌توانست حل شود به دلیل مسائل سیاسی و تلاش برای زمین زدن آقای فانی، تبدیل به یک بحران ملی شد و در برخی شهرها ایجاد آشوب کرد، زیرا داوطلب رشته‌ تجربی در برخی شهرها بسیار بالا بود، اما ظرفیت ۳۰ درصد برای این رشته پیش‌بینی شده بود.

وی با بیان اینکه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات آموزش و پرورش سیاست‌زده بودن آن است، خاطرنشان ساخت: هر اتفاقی در آموزش و پرورش می‌افتد تبدیل به یک بحران سیاسی می‌شود در حالی که به راحتی قابل حل است.

فیض عنوان کرد: اگر مجلس الگوی توسعه متوازن را تصویب می‌کند نباید تنها توجهش به آموزش و پرورش باشد، این امر مهندسی معکوس می‌طلبد و دانشگاه‌ها و سایر نهادهای کشور نیز باید الزامات و وظایفی در پیشبرد آن داشته باشند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه الگوی توسعه متوازن از یک نیازسنجی درست و کلان به دست نیامده است، تصریح کرد: بر اساس نیازسنجی کلان، وزارت علوم، سازمان سنجش آموزش کشور، وزارت بهداشت و برخی نهادهای دیگر نیز مسئول هستند در حالی که اکنون تمام مسئولیت مستقیماً بر عهده وزارت آموزش و پرورش گذاشته شده است.

وی اظهار کرد: الگوی توسعه متوازن ظرفیت رشته تجربی را ۱۵ درصد در نظر گرفته است و آموزش و پرورش بین منگنه الگوی توسعه متوازن و علاقه خانواده‌ها گرفتار شده است و همه اتهامات نیز به سوی این وزارتخانه نشانه می‌رود.

فیض بیان کرد: تمام مدارس متوسطه اول مشاور دارند البته برخی به صورت پاره‌وقت و برخی دیگر تمام‌وقت هستند؛ سازمان برنامه به ازای هر ۱۵ دانش‌آموز یک ساعت در هفته مشاور را در نظر گرفته است در حالی که نظر وزارت آموزش و پرورش، این عدد بر روی ۱۲ دانش‌آموز بود.

* استفاده ۵ دقیقه‌ای دانش‌آموزان از مشاور مدرسه

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه این اختلاف ۲۰ درصدی بین سازمان برنامه و آموزش و پرورش به دلیل مسئله بودجه است،‌ گفت: در این حالت هر دانش‌آموز در هفته ۵ دقیقه می‌تواند از حضور مشاور در مدرسه استفاده کند.

وی تصریح کرد: هدایت تحصیلی جدید حاصل مطالعات تطبیقی، در نظر گرفتن نُرم بین‌الملل و مطالعات داخلی است.

فیض با بیان اینکه امسال دو فرم هدایت تحصیلی برای دانش‌آموزان صادر می‌شود، اظهار داشت: فرم شماره یک به صورت توصیه‌نامه هدایت تحصیلی است و  ۱۲ توصیه را شامل ۴ رشته نظری، ۴ رشته فنی و حرفه‌ای و ۴ رشته کاردانش به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد:‌ امسال اطلاعات دانش‌آموزان را منطقه‌ای کردیم و ۲۴ ساعت بعد از کامل شدن اطلاعات توصیه‌نامه‌ها قابل چاپ است.

وی عنوان کرد: فرم دوم بر اساس توصیه‌نامه اول، اولویت‌بندی مراجعه را در قیاس با سایر دانش‌آموزان مشخص می‌کند، برای مثال اگر دانش‌آموزی در توصیه‌نامه اول اولویت هفتم در رشته تجربی را دارد و در فرم دوم در گروه «ج» برای رشته تجربی است باید بعد از ثبت‌نام گروه «الف»‌ و «ب» در رشته تجربی در صورت وجود ظرفیت در مدارس دولتی، ثبت‌نام کند.

 

گلایه از صدا و سیما برای تبلیغ کلاس‌های رنگارنگ کنکور/ جای خالی اطلس مشاغل به شدت احساس می‌شود

 

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، عظیم محبی مدیرکل دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر با بیان اینکه اگر هدایت تحصیلی را در پایه نهم منحصر کنیم، یک اشتباه استراتژیک مرتکب شده‌ایم، اظهار داشت: هدایت تحصیلی یک فرآیند جامع است که از پایه اول ابتدایی آغاز می‌شود و با کل برنامه آموزشی در هم تنیده است.

وی افزود: درس کار و فناوری در پایه ششم، هفتم، هشتم و نهم برای دانش‌آموزان پیش‌بینی شده است و دانش‌آموزان با گذراندن این درس با انتخاب رشته و شغل آشنا می‌شوند.

محبی با بیان اینکه در برخی نقاط که مشاور کمتر حضور دارد، معلم کار و فناوری می‌تواند وظیفه مشاور را انجام دهد، گفت:‌ ما به تمام استان‌ها سرکشی کردیم و اطلاعات لازم برای امر هدایت دانش‌آموزان را در اختیار آنها قرار دادیم.

* جای خالی اطلس مشاغل به شدت احساس می‌شود

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش به ۴ ملاک برای انتخاب رشته اشاره کرد و گفت: اولین ملاک نیازهای شغلی کشور است که بر اساس سیاست‌های توسعه تعیین می‌شود و دومین ملاک استعداد دانش‌آموز، سپس رغبت و چهارم امکانات مناطق است.

وی با بیان اینکه هدایت تحصیلی یک مقوله چندوجهی است، عنوان کرد:‌ تلاش داریم که این فرآیند را مدیریت کنیم و شورای اشتغال هم باید نیازهای کشور را تدوین و به آموزش و پرورش ابلاغ کند و جای خالی اطلس مشاغل به شدت احساس می‌شود.

محبی تصریح کرد: آنچه برای هدایت تحصیلی مهم است این است که مخاطبان آن، که والدین دانش‌آموزان هستند توجیه شوند و به آینده مشاغل کشور آگاه باشند و تا ماهیت رشته فنی و حرفه‌ای و کاردانش برای آنها مشخص نشود، برای تحصیل در آن رغبتی پیدا نمی‌کنند.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد:‌ ۱۲ درصد دانش‌آموزان در رشته ریاضی، ۳۰ درصد در رشته تجربی، ۲۱ درصد در رشته انسانی و ۳۷ درصد در رشته فنی و حرفه‌ای و کاردانش تحصیل می‌کنند و ما مشکل تورم دانش‌آموز در بخش تجربی را داریم.

وی ادامه داد: برای حل مسئله گرایش به رشته تجربی، رسانه، آموزش و پرورش و دولت تکالیفی دارند برای مثال اگر دولت تصویب کند که تجهیزات فنی و حرفه‌ای و کاردانش نوسازی شود و صنعت، افراد فارغ‌التحصیل این رشته‌ها را جذب کند، تعداد افراد بیشتری به این رشته‌ها مایل خواهند شد.

* آموزش و پرورش با بودجه فعلی توان نوسازی هنرستان‌ها را ندارد

محبی با بیان اینکه آموزش و پرورش با بودجه‌ای که در اختیار دارد توان نوسازی هنرستان‌ها را ندارد، خاطرنشان کرد: اگر قرار است تورم دانش‌آموزان در رشته علوم تجربی کاسته شود باید هنرستان‌ها نوسازی و تجهیز شوند و رابطه بین اشتغال و تحصیل ایجاد شود.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش گفت: به سازمان سما پیشنهاد دادیم مراکز فنی و حرفه‌ای خود را که با کاهش دانشجو روبه‌روست، تبدیل به هنرستان کند.

وی عنوان کرد: رسانه ملی به جای تبلیغ کنکور و کلاس‌های رنگارنگ آن، چند برنامه برای تبیین و تبلیغ رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش ساخته است؟ در حالی که یکی از ارکان تربیت، صدا و سیما است.

محبی با انتقاد از قانون برنامه ششم گفت: کاش در این برنامه استلزامات رسیدن آموزش و پرورش به رقم ۴۸ درصد حضور دانش‌آموز در رشته فنی و حرفه‌ای و کاردانش را مشخص می‌کرد.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: هدایت تحصیلی جدید ۳۵ درصد بر اساس سوابق تحصیلی، ۳۰ درصد دو آزمون رغبت دانش‌آموزان، ۱۰ درصد نظر دبیران، ۱۰ درصد نظر مشاور، ۱۰ درصد نظر دانش‌آموز و ۵ درصد نظر خانواده‌ها تنظیم شده است و از سال گذشته پس از ۲۲ سال به متوسطه اول بازگشت.

وی بیان داشت: نقطه ایده‌آل، آن است که دانش‌آموزان بر اساس توصیه‌نامه ثبت‌نام کنند اما متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

جمشید شنبه , ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴

با سلام ،آقای معاون وزیر به خانواده ها ایراد میگیرد که میخواهند فرزندشان وارد رشته تجربی شود ،آقای معاون خانواده حق دارد که فرزندش وارد رشته ای شود که حداقل بعد از اینهمه هزینه و رنج در سیستم آموزشی آینده شغلی و اجتماعی خوبی داشته باشد، وقتی دانش آموز میبیند معلمش که اتفاقا بنده یکی از آنها هستم و با داشتن مدرک فوق لیسانس شیمی از دانشگاه صنعتی اصفهان و اتفاقا در همین رشته تجربی تدریس می کنم بعد از کلاس باید مسافر کشی کنم یا کارهای بی ربط به شغلم تا حداقل زندگی را تامین کنم آیا انتظار دارید معلم شود یا جوانی اش را به درس خواندن در رشته ای سر کند که آینده مشخصی ندارد شما و همکارانتان که سیاست گذاران آموزش و پرورش هستید آیا برای من معلم با این سطح علمی و ۲۲سال سابقه چه کردید!جز اینکه یک آموزش و پرورش درست شده که سال به سال وضعیتش بدتر میشود که بسیاری از مشکلاتش به برنامه های غلط برمیگردد،پس هر کس باید گلیم خودش را از آب بکشد و به نظر من‌خانواده حق دارد بهترین ها را برای تنها سرمایه های زندگی شان بخواهند.

آخرین خبرها

یادداشت

کاکتوسکده هنرستان کشاورزی جنت رشت تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب