کد خبر : 10266
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۲
496 بازدید بازدید

آموزش و پرورش؛ امیدها و ناامیدی ها

آموزش و پرورش؛ امیدها و ناامیدی ها

در ایران،ضمن خدمت فرهنگیان،کیفی که نیست هیچ،به تازگی دارد پولی هم می شود! یعنی فرهنگیان باید بروند برای گرفتن یک سری مدرک ضمن خدمت- که تنها و تنها مدرک هستند و هیچگونه آگاهی تازه و ارزنده ای در برندارند و هیچگونه اثر مفیدی در بهبود کار و دیدگاه حرفه ای شان نمی گذارد- به آموزش و پرورش پول بدهند تا در ارتقاء گروه به مشکل برنخورند.

آموزش و پرورش،گستره گسترده ای است و طیف بلندی از شهروندان را درگیر خود دارد. از دانش آموزان و خانواده ها بگیرید تا آموزگاران و کارکنان دیگر آموزش. هر کسی هم از دید خودش به آن می نگرد. پای صحبت خانواده ها و دانش آموزان که می نشینی یک نگاه را می بینی،با آموزگاران که گفت و گو می کنی یک نگاه،به نزد فرادستان آموزش و پرورش هم یک نگاه. البته خیلی از گروه ها دیگر هم هستند. برای نمونه خبرنگاران اجتماعی رسانه ها،که خبرهای آموزش را دنبال می کنند و پوشش می دهند؛ اینها هم هر کدام به سهم خود در این زمینه،صاحب دیدگاه و نگاه و دور- نگاه اند. این گستره گسترده، مجموعه ای از امیدها و نا امیدی هاست. یعنی روزانه که خبرهایش را دنبال می کنی هم امیدوار می شوی و هم ناامید. بگذارید از دو نمونه،کارهای امیدبخش و امید آفرین این روزها آغاز کنیم. نخستین آن کمپین مجازی “نه به آموزش ضمن خدمت پولی” است. آموزش ضمن خدمت کیفی،یکی از سازه های بنیادین یک آموزش و پرورش کیفی است؛ درستی این ادعا را تجربه های جهانی بسیاری تایید می کنند. اما در ایران،ضمن خدمت فرهنگیان،کیفی که نیست هیچ،به تازگی دارد پولی هم می شود! یعنی فرهنگیان باید بروند برای گرفتن یک سری مدرک ضمن خدمت- که تنها و تنها مدرک هستند و هیچگونه آگاهی تازه و ارزنده ای در برندارند و هیچگونه اثر مفیدی در بهبود کار و دیدگاه حرفه ای شان نمی گذارد- به آموزش و پرورش پول بدهند تا در ارتقاء گروه به مشکل برنخورند. اما خوشبختانه فضای مجازی،این امکان را برای آنان فراهم کرده است که دست کم در برابر پولی شدن این دوره ها بایستند. کمپینی که حدود دو هفته پیش در فضای مجازی و در میان فرهنگیان به راه افتاد دست کم این دستآورد را داشت که برخی از فرادستان آموزش و پرورش هم آمدند و به روشنی اعلام کردند که این دوره ها نباید پولی باشند و تا جایی که این نگارنده در جریان است برخی از این دوره های پولی،لغو شدند. البته یک نکته مهم در این میان،کیفیت این دوره هاست که به گمانم بایستی به دوره های ضمن خدمت بی ربط و کم کیفیت هم اعتراض شود و فرهنگیان در آنان شرکت نکنند. کمپین دیگری هم راه افتاده است که با نگاهی دراز مدت تر به آموزش می نگرد و تصمیم دارد که دیدگاه های خانواده ها و آموزگاران و فرادستان را به هم نزدیک سازد؛این که تا چه اندازه بتواند همراه با کامیابی باشد البته بایستی منتظر ماند و دید. اما اندیشه پشت این کمپین،اندیشه ی درخور درنگی است و ریشه در یک ضرورت فرهنگی و اجتماعی دارد. آموزش و پرورش ما بهبود نخواهد یافت مگر این که در میان جامعه و بخش های گوناگون آن از اهمیت بسزا برخوردار شود و در اولویت بنشیند.
اما مایه های ناامیدی هم زیاد است. حقوق آذر ماه فرهنگیان با چند روز تاخیر پرداخت شد و به نارضایتی های زیادی دامن زد. اما چند روز پیش،یکی از همکاران که دوستی در وزارت خانه آموزش و پرورش دارد و همیشه خبرهایش دست اول است خبر از پاداش تازه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی کارکنان وزارت خانه آموزش و پرورش به مناسبت ولادت پیغمبر اسلام داد و سخت گله مند بود که اگر پول نیست پس چرا تنها برای آموزگاران نیست! و چرا آموزگاران هیچ پاداشی نمی گیرند و از هیچگونه مزایایی برخوردار نیستند؟ سخن بر سر شکاف میان صف و ستاد است که سال هاست فرهنگیان به آن معترض بوده اند و شوربختانه کسی به این فکر نمی کند که این برخورد دوگانه میان خود فرهنگیان با هم و فرهنگیان با بسیاری دیگر از کارکنان دولت،تا چه اندازه می تواند بر روحیه نیروهای آموزشی پیامدهای ویرانگر بگذارد. و فراموش نکنیم که اگر قرار است در آموزش و پرورش ما رویدادی رو به جلو رخ دهد بایستی از رهگذر نیروی های آموزشی باشد و در کلاس درس رخ دهد. بودجه ناامید کننده سال آینده آموزش و پرورش و به ویژه کسری کلان و چند هزار میلیارد تومانی انباشته شده از سال های گذشته نیز یکی دیگر از مهم ترین نقطه های ناامیدکننده آموزش و پرورش این روزهای ماست که ذهن های بسیاری را به خود درگیر کرده است. آموزش و پرورش درصدد است که به روش های گوناگون و بدون افزایش مستقیم بودجه، به بهبود شرایط بد اقتصادی خود دست زند اما خطری که برخی از مهم ترین این راهکارها – که جسته گریخته شنیده می شوند- به همراه دارند هر چه پولی تر کردن آموزش است که پیامدهای منفی بسیاری در پی خواهد داشت.

 

مهدی بهلولی،روزنامه جهان صنعت،۱۶ دی ۹۵

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

کاکتوسکده هنرستان کشاورزی جنت رشت تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب